اکتبر 14, 2019
زلزله ورزقان

گزارش کمک رسانی به زلزله زدگان ورزقان و اهر

همه چی از عصر شنبه ۲۱ مرداد شروع شد که موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اولین زمین لرزه به بزرگی ۶٫۲ ریشتر به مرکزیت ورزقان و دومین زمین لرزه به فاصله ۱۱ دقیقه از نخستین زمین لرزه ۶٫۲ ریشتری تبریز ساعت ۱۷٫۴ دقیقه به بزرگی ۶ ریشتر رو اعلام کرد و خبر این زلزله سریع در جامعه ی مجازی مثل فیس بوک ، توییتر ، فرندفید و … بین کاربران پخش شد و همه منتظر خبر ها و بازخورد های زلزله شده بودند که متاسفانه متوجه شدیم چندین روستا با خرابی صد در صد روبرو شده و تعداد زیادی کشته و زخمی مخصوصا در روستاهای ورزقان و اهر به بار اومده. خبرهایی که از خود تبریز رسید خوشبختانه نگران کننده نبود . بعد از شنیدن مصاحبه ی نماینده ی اهر و هریس و تقاضای وی برای کمک رسانی حضوری بر آن شدیم که بچه های مجازی با کمک همدیگه هرکاری از دستمون بر میومد انجام بدیم.


بخاطر اینکه تعداد روستاها خیلی زیاد بود و خیلی هاشون به راحتی در دسترس نبودن همه با اطلاع رسانی های مختلف در جامعه های مجازی شروع به همفکری کردند، اولین حرکت تامین خون های مورد نیاز زخمی ها بود که با سر زدن به مرکز سازمان خون در خیابان وصال با صف عظیمی روبرو شدم و خوب این خیلی خبر خوبی بود که همه داوطلبانه به کمک هموطنانشون اومده بودن و ساعت ها تو صف وایساده بودن برای خون دادن ، اطلاع رسانی در فیس بوک ، توییتر و … جوری بود که با اُپراتور ها و پرستار ها صحبت می کردیم می گفتند ۹۰ درصد کسانی که اینجان از طریق فیس بوک و جامعه های مجازی دیگه با خبر شدن و به اینجا مراجعه کردن.

سازمان انتقال خون وصال شیراز
سازمان انتقال خون وصال شیراز

قدم بعدی جمع بندی فکر ها برای کمک به زلزله زده ها بود که بچه ها در اکیپ های مختلف خود جوش حاضر شدن از شهر های مختلف بطرف مناطق زلزله زده برند و دوستان دیگری که نمی تونند خودشون حضوری کمک هاشون رو به دست زلزله زده ها برسونند به اکیپ هایی که قصد رفتن دارند برسونند که به عنوان واسط عمل کنند. یکی از همون اکیپ ها که از توییتر شکل گرفته بود ما بودیم. دوشنبه تقریبا ساعت ۱ ظهر بود که دوست خوبم میلاد تماس گرفت و پیشنهاد داد که با ماشین شخصیش کمک هایی رو که داره رو به مردم برسونیم ،  که ما هم اطلاع رسانی کردیم و با کمک های نقدی و غیر نقدی تونستیم ماشین رو پر از مواد غذایی ، بهداشتی ، پزشکی بکنیم و به سمت تبریز حرکت کنیم.

کمک های روز اول
کمک های روز اول و حرکت از تهران / عکس سمت چپ بالا مربوط به ماشین دوستمون در تبریز هست

اکیپ های موازی همزمان هم داشتند فعالیت می کردند و ما دورادور با هم در تماس بودیم برای هماهنگی روستاها . جزئیات ریزِ کاریه سفر خیلی هست که اگر بخوام تعریف کنم میترسم بخاطر زیاد بودنش قسمت هایی رو فراموش کنم ، در مجموع میشه گفت در دور اول روز های اقامت ما در تبریز و رفت آمد به ورزقان و اهر روستاها رو با پکیج های غذایی و بهداشتی برای هر خانوار پوشش دادیم تا جایی که می تونستیم، عدد دقیق یادم نمیاد ولی حدودا ۴۰۰-۵۰۰ خانوار رو از این نظر حمایت کردیم ، خدا رو شکر در روز های اول هلال احمر به موقع چادر ها رو رسونده بود ولی مشکلات زیادی داشتند،مثل بیماری دام هاشون مثل تب برفکی ، سردی هوا ، امن نبودن جای خواب و جای دام هاشون جوری که تا صبح خیلی هاشون خواب نداشتند و چون فنس هم نداشتن نمیتونستند دام ها رو سازمان دهی کنند ، مشکل استحمام ، دستشویی هم بود همچنین جاده ها هم نا امن شده بودند شنیده هایی به گوش میرسید که راهزنهایی هستند که تو جاده ها کمین کردند برای خاور ها ولی خوب ما ساعت ۹ شب به طرف روستای “بیرون دره” بودیم و واقعا جاده ی نا امنی هم به نظر میرسید ولی خدارو شکر مشکلی پیش نیومد. مشکل خراب شدن آسفالت جاده ها و جابجایی آسفالت هم خیلی سرعت کمک رسانی رو می گرفت.

بسته بندی کمک ها برای ارسال به خانوار های رلزله زده
بسته بندی کمک ها برای ارسال به خانوار های رلزله زده

سفر اول حدود ۶ روز با رفت و برگشت طول کشید که با کمک بچه های تبریز و کمکهاشون اصلا مقدور نبود چون اکثر روستاها مردمش فقط ترکی بلد بودند و واقعا نمیشد با زبان فارسی باهاشون ارتباط برقرار کرد. بعد از این سفر و نیاز سنجی و مشاوره با اکیپ های موازی به این نتیجه رسیدیم که از نظر مواد غذایی تامین شدند و مشکل اساسیشون که خودشون هم اشاره می کردن سردی هواست که تا یک ماه دیگه احتمال بارش بارون و برف خیلی زیاده و احتمال بسته شدن جاده ها هم هست و این ها  که سرپناهی هم ندارند فعلا جز چادر قطعا به مشکل می خوردند.

چادر های هلال احمر برای زلزله زده ها
چادر های هلال احمر برای زلزله زده ها

صحبت هایی بود در مورد ساخت خونه ولی هزینش خیلی بالا بود که با توجه به شنیده ها قرار بر این شده ۱۴ میلیون وام به خانه های صد در صد خراب شده با سود ۴ درصد بدن و ۲ میلیون وام بلاعوض . ولی خوب تا پی ساختمون ریخته بشه و پروسه ی اداریش تموم بشه خیلی طول میکشه که ما بر این شدیم نیاز گرماییشون رو تامین کنیم که با صحبت با خود محلی ها و مشورت با اکیپ های دیگه به این نتیجه رسیدیم بهترین گزینه براشون علاالدین (والور) یا به قول خودشون پیتَلَ هست که با نفت کار می کنی و طبق گفته ی خودشون سهمیه ی نفت دارن می توننن نفت رو تهیه کنند . در سفر اول ۶ روز در بازار تبریز هرچی گشتیم بیشتر از ۴۲ علاالدین برای چادر های زلزله زده ها گیر نیوردیم که مجبور شدیم همونا رو بخریم و پخش کنیم همراه با چیزهای دیگه .

کمک به ورزقان و اهر
کمک به روستا های ورزقان و اهر

برای تامین علاالدین بر این شدیم به تهران برگردیم و در بازار تهران با کمک های نقدی دوستان هرچقدر میشه تهیه کنیم و برگردیم که بعد از یه استراحت ۲-۳ روز در تهران بخاطر کم خوابی ها و تغذیه نامناسب خودمون یکم ریکاوری کردیم و با قیمت کردن از تولیدی های مختلف یک مدل علاالدین یا همان والُر خریدیم که با پولی که در دست داشتیم حدود ۶۰۰ تا شد که با باربری به تبریز فرستادیم و بعد از اونجا از تبریز با کمک بچه های تبریز به روستاهایی که گرمایشی نداشتند رسوندیم در واقع ۶۰۰ چادر یا ۶۰۰ خانوار گرم شدند.

دو مدل خوب بود یک مدل علاالدین سایز بزرگ قیمت گرفتیم ۲۱ تومن بود ، یه مدل دیگه والُر کوچیک که طبق گفته ی خود فروشنده همون گرمایشُ داشت ۱۲۳۰۰ رو تعداد گرفتیم.

علاالدین و والُر / والور
علاالدین و والُر / والور

سفر دوم هم حدودا ۴ روز به طول انجامید که بیشتر علاالدین و پتو پخش کردیم.

دیروز (۱۳ شهریور ) دوستان تماس گرفتند گفتند بارون شروع به باریدن کرده و هوا به شدت سرد شده و گزارش شده هنوز خیلی جاها وسایل گرمایشی ندارد که اگه خدا بخواد در تلاشیم دوباره طبق نیازسنجی کمک ها رو جمع کنیم و با خاور به سمت روستاها بریم.

در مورد کل هزینه ی کمک ها و هزینه ی خرج ها ترجیحا به دلایلی در این متن بطور عمومی صحبتی نمی کنم ولی کسانی که کمک کردند خبر بدن براشون ایمیل خواهم کرد.

با سپاس فراوان از بچه هایی که در تهران و شهر های دیگه به جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی و ارسالشان به ما کمک کردند : رامین ، سالار ، اسما ، خشایار ، ساناز ، باران ، حسین ، سیما ، جواد و  ده ها نفر دیگه که کمک کردن بهمون و واقعا یاد آوری تمام اسم ها واسم کار سختیه

با سپاس از بچه های تبریز که اگه کمکشون نبود ما هیچ کاری از پیش نمیبردیم : کیقباد ، رضا ، بهزاد ، مسعود ، حمید ، دانیال و…

چیزهایی که تهیه کردیم:

پکیج های غذایی : برنج ، روغن ، چایی ، قند ، کنسرو ، شکلات ، تن ماهی ، حلوا شکری و …

پکیج های بهداشتی : نوار بهداشتی ، دستمال کاغذی ، پودر ، صابون ، مایع ظرفشویی و …

بقیه ی چیزها : چراغ قوه ، پوشک بچه ، پستونک ، شیشه شیر بچه ، کبریت ، قابلمه ، ماهیتابه ، شیر خشک ، آب معدنی ، لباس های زنونه ، مردونه ، بچگونه ، لباس زیر ، نون ، کیک بیسکویت پفک و … برای بچه ها ، پتو ، زیر انداز و …

بسته های بهداشتی و غذایی
بسته های بهداشتی و غذایی

* به هر خانوار یک پکیج غذایی و بهداشتی میدادیم (شاید محتویات بسته ها زیادتر بوده در مواقعی هم شاید یکی دو قلم به دلیل کم اوردن کم بوده)

بقیه ی خورده چیز ها رو نسبت به خواسته ی خانوار تحویل میدادیم چادر به چادر.

توصیه برای شمایی که قصد کمک کردن دارید :

۱ – حتما با یک ترک زبان و راه بلد به روستاهای محروم مراجعه کنید ( می تونید نقشه رو از اینترنت و یا هلال احمر تهیه کنید )

۲ – در روستاهایی گزارش وبا شده طبق شنیده ها حتما ماسک با خودتون ببرید و ژل ضد عفونی کننده همراه داشته باشید

۳ – قبل از خرید و تهیه لوازم روستا های مورد نظرتون رو انتخاب کنید تعداد خانوار ها رو در بیارید نیاز سنجی کنید طبق نیاز هاشون اقلام مورد نیاز رو بخرید

۴ – با کسانی که فعال هستند در مناطق و هلال احمر مشورت کنی و اطلاعات بگیرید

۵ – سعی کنید تک ماشین نرید با دو سه تا ماشین برید برای اطمینان هم برای امنیت هم تعداد نفرات بیشتر کار شمارو برای توضیع کردن راحت تر میکنه

۶ – در خیلی روستاها محلی ها مراجعه می کردند می گفتن بعضی چادر ها یک سری سود جو هستند که از جاهای دیگه اومدن و چادر گرفتن که از منابعی که اینجا میاد سوء استفاده کنند ، پس قبلش هماهنگی های لازم رو با دهدار یا محلی ها انجام بدید

۷ – طبق مشاهدات شخصیم روستاهای ورزقان خیلی بیشتر از روستاهای اهر و هریس آسیب دیدند

۸ – از روستاهایی که دور هستند و مسیر های سختی دارند غافل نشید ( اکیپ ما به این صورت عمل می کرد که از آخر به اول شروع به پخش می کرد چون روستاهای اول معمولا اشباع شده بود از کمک ها)

اسم روستا ها : گونجیک ، برمیس ، کسانق ، صومعه دل ، دغلاین اولیا و سفلی ، بیرون دره و خیلی روستاهای دیگه که متاسفانه وقت نشد یادداشت کنیم

این مطلب رو به اشتراک بگذارید :

13 thoughts on “گزارش کمک رسانی به زلزله زدگان ورزقان و اهر

    1. امیدوارم ک هکامل بوده باشه می خواستم از چند تا سایت هم نام ببرم یا اشخاص رو با اسم کامل نام ببرم گفتم شاید دوست نداشته باشند 🙂

  1. سلام خسته نباشید لطفا در مورد نحوه جمع آوری کمک ها برای مرحله بعد با ایمیل هم اطلاع رسانی کنید.ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *